Tlačiť
PDF
Mar
20

Festivaly

Zoznam pravidelných gajdošských festivalov:

Gajdošský festival Balingen 15.-19.10.2015

Vážený priatelia, gajdoši!

Po dvoch týždňoch od návratu s nemeckého Balingenu som sa rozhodol podeliť sa s poznatkami a postrehmi s tohoto zaujímavého stretnutia, ktoré sa konalo v dňoch 15. až 19.10.2015.
Po príchode na miesto, po neľahkej , dlhej ceste som aj s poľskými priateľmi vystúpil pred dvomi zrenovovanými budovami s ktorých jedna bola na bývanie  a druhá slúžila v minulosti na chov hospodárskych zvierat.  Po celkovej rekonštrukcii vznikli v týchto budovách nádherné  priestory na ubytovanie, jedáleň na stravovanie a v konici zase spoločenská sála, tanečná a muzeálna expozícia, kde sú zozbierané hlavne nástroje na výrobu drevených hudobných inštrumentov všetkých možných druhov a tvarov. Komunita tu žijúca sa zaujíma o zachovávanie tradícií vo Švábsku o zbieranie všetkého možného do múzea a nácviku hry na miestne hudobné nástroje, ktoré si sami aj vyrábajú v šikovne premyslenej dielni, presvetlenej, útulnej a dobre zariadenej.  Všade, kde mi pristál zrak bolo čisto a útulne. ľudia s komunity nás vozili mikrobusmi do mesta Balingen na prijatie u Burgermistra a na koncerty v meste a v kostole, miestnej katedrále.
Zúčastnilo sa dvadsaťpäť hudobných skupín s dvadsiatych dvoch štátov, kde ja ako sám vojak v poli som sa nestratil s nástrojmi našími a neraz som si s hrdosťou spomenul pri pohľade na otvorené ústa počúvajúcich na predkov, ktorí nám zanechali toľké dary!!! Prvý deň som hral niekde na začiatku, druhý deň som bol piaty od konca, v meste tretí , v kostole druhý od konca a galakoncert som s veľkým potleskom uzatváral.
Zo Slovenska sa podľa kroniky zúčastnili Rasťo Trnovec a výborné meno našej ľudovej tvorbe urobili päť krát ľudová hudba "PONITRAN!" s gajdošskými sólami Bernarda Garaja.  Všetky tu účinkujúce kapely boli výborné až na trápiacich sa Turkov, neviem s kade ich usporiadateľ vypriadol ale boli značne rozladení a to na Turkov by som si nepomyslel. Pekné je pri a po večeri striedanie všetkých kapiel  v hre až do svitania sme hrali a vymieňali si názory, skusenosti.
Usporiadatelia všetko podmieňujú záujmu a zvedavosti mladých a dávajú im veliký priestor na výrobu a na prezentáciu hry, čo aj bolo zreteľne vidieť.  Mladé domáce kapely sú znamenité a všetkých to doslova baví a hrajú si hlavne pre svoju radosť, bez zbytočnej trémy a strachu,. Sú ozaj vedení  aj v školách, kde som bol na dvoch výchovných koncertoch a kde som žasol nad komunikáciou detí, čo všetko sa chceli o Slovensku a našich píšťalách dozvedieť a ako všetko vnímali. Dávnejšie som už chcel zavítať na tento festival, lebo mi ho ružovo vykreslil práve Bernard Garaj a dal mi raz propozície festivalu a hneď som zatúžil tam vycestovať.  Nemci robia tento  "Sackpfaifen in Schwaben" iba raz za tri roky ale vidno, že sú na každý ročník odborne a profesionálne pripravení. Je to ich veľká priležitosť pochváliť sa svojou kuchyňou, zvykmi a kultúrou všeobecne.  A oni to využijú majstrovsky. Bola to pre mňa ďalšia škola citu a fortieľu, zapálenia pre vec, hrdosti a presnosti!!!
V hospodárskej časti je expozícia rohov, pastierských trúb a trombit s celej Europy a jedna je tam aj zo Slovenska, len nie je práve naj vydarenejšia.
Sľúbil som že sa pokúsim dodať nástroj kvalitný a pravý, vyrábaný tradičným spôsobom zdobenia a že sa budem tešiť, keď sa naučia na ňom trúbiť!
Kto budete mať záujem vypočuť si kapely zúčastnené na siedmych ročníkoch festivalu, môžem poskytnúť CD zo všetkých ročníkov na vypočutie!
Verím že sa aj u nás podarí pripraviť raz za čas podujatie, podobné tomuto s viacerými seminármi a prednáškami skúsených ľudí, čo sa už zúčastnili nejedného podobného seminára a festivalu.

 

S gajdošským pozdravom LUBO TATARKA.

 

 

IMG_20151016_092919     IMG_20151016_133307
IMG_20151016_133524     IMG_20151016_155148
IMG_20151016_154453     IMG_20151016_214725
IMG_20151017_151614     IMG_20151017_161257
Gajdovačka

12. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 16. - 18.9.2011

13. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 14. - 16.9.2012

14. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 13. - 15.9.2013

15. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 13. - 14.9.2014

16. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 11. - 13.9.2015

17. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 09. - 11.9.2016

18. medzinárodný festival - GAJDOVAČKA, 15. - 17.9.2017

 

 

Gajdošské Fašiangy

Medzinárodné Gajdošské fašiangy patria k tradíciám, ktoré spestrujú život obyvateľom obcí Malá Lehota, Veľká Lehota i Jedľové Kostoľany. Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou. Podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci prejdú celú obec a všetky štále od domu k domu a nezabudnú ponavštevovať aj svojich rodákov v okolitých obciach a mestách.

Gajdošské fašiangy sa s obcami Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany spájajú už 25 rokov. Práve tieto obce boli v regióne kolískou gajdošov. Gajdy tu vyrábali od nepamäti mnohí obyvatelia a ich výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Vyhrávalo sa vo chvíľach radostných i smutných, pri obradoch a oslavách, na muzikách, na krstinách i svadbách. Gajdami sa odprevádzali regrúti odchádzajúci na vojnu, pastieri si na nich vyhrávali pri pasení dobytka. Gajdy neraz odprevádzali ľudí i na poslednej ceste. Postupne však remeslo i tradície zanikali. O ich udržanie sa vo veľkej miere pričinil rod Garajovcov z Veľkej Lehoty, ktorý je gajdovaním známy na Slovensku i v zahraničí. Práve Garajovci stáli pri zrode tradície Gajdošských fašiangov v roku 1987. Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov približne 60 učňov, tovarišov a majstrov.

Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sú práve gajdoši považovaní za najlepších muzikantov.

Na Youtube sme našli aj takýto historický dokument z gajdošských fašiangov v Jedľových Kostoľanoch z roku 1969 pod názvom Zagajduj mi gajdoš: https://www.youtube.com/watch?v=NLpcAbXkXyU (link na video nám poslala p. Tothová).

Zatiaľ tu uvádzame fašiangy z ktorých máme dokumentáciu.

23. Gajdošské fašiangy 2010

24. Gajdošské fašiangy 2011

25. Gajdošské fašiangy 2012

26. Gajdošské fašiangy 2013

27. Gajdošské fašiangy 2014

28. Gajdošské fašiangy 2015

29. Gajdošské fašiangy 2016

29. Gajdošské fašiangy 2017

30. Gajdošské fašiangy 2018

Ozveny hradných múrov

Festival "Ozveny Hradných Múrov" je zameraný na prezentáciu gajdošských bánd, kapiel alebo združení zo zastúpením čo najširšieho nástrojového spektra a piesňového repertoáru. Nultý ročník, ktorý sa konal v roku 2010 bol premyslene osadený do horského a podhorského prostredia Slovenskej Ľupče, kde jeho satelitné pridružené podujatia tvorili pre záujemcov a potencionálnych adeptov na hru z niektorých nástrojov ideálne podmienky si ich vypočuť aj vyskúšať. Podujatím chceme spropagovať žáner na Slovensku málo spropagovaný a pri tom veľmi žiadaný a ľúbivý. Verím, že po tomto ročníku presvedčíme ešte väčšie množstvo poslucháčov, že táto hudba má svoje čaro a že sa oplatí zastať a popočúvať,.

Ľubomír Tatarka.


OZVENY HRADNÝCH MÚROV - 2010 NULTÝ ROČNÍK

OZVENY HRADNÝCH MÚROV - 2011 PRVÝ ROČNÍK


 

 

Zoznam festivalov, ktoré nie sú čisto gajdošské, no na ktorých sa prezentujú aj gajdoši:

 

DETVA

2017 DETVA GAJDY A ICH KULTÚRA 8.7.2017:

Pozrite si video z festivalu na DETVE venované gajdám:

https://www.youtube.com/watch?v=Baaffy7POrc&feature=youtu.be

Festival kumštu, remesla a zábavy

V Banskej Štiavnici sa konal 14.ročník Festivalu kumštu, remesla a zábavy, ktorý sa uskutočnil 20. – 21. mája 2011 (piatok a sobota) na Starom zámku v Banskej Štiavnici.

Hlavnou témou tohtoročného festivalu bola Koža a vlna. Medzi početnými remeselníkmi, zastupujúcimi rôzne druhy remeselnej výroby dominovali remeslá, viažuce sa na kožené a vlnené výrobky a ich spracovanie a využitie v rôznych podobách,
Návštevníci vzhliadli práce spojené so spracovaním vlny - strihanie oviec, čistenie a česanie vlny, tkanie, druganie, plstenie, výrobu gúb a výrobu kapcov a so spracovaním kože - čistenie, konzervovanie, výroba gájd, remenárstvo, brašnárstvo, sedlárstvo a opaskárstvo.

Keďže do tejto témy zapadá aj výroba gájd, usporiadatelia oslovili niekoľko výrobcov týchto nástrojov, z ktorých prijali pozvanie dvaja a to domáci výrobca Šaňo Ladziansky a Prvý cechmajster Ľubo Tatarka, ktorí počas týchto dvoch dní prezentovali výrobu niektorých častí gájd a samozrejme  aj hru na týchto nástrojoch.

Celé podujatie sa nieslo vo veľmi príjemnej atmosfére, k čomu určite prispelo aj účinkovanie týchto dvoch gajdošov. Čalamacha spestril podujatie aj mimoriadne pútavým vystúpením pri príležitosti jeho pasovania do baníckeho stavu, kedy musel splniť niekoľko podmienok na pobavenie obecenstva.

Určite to bola dobrá príležitosť na prezentáciu Slovenského cechu gajdošov.

 

Zopár fotografii nájdete TU.

 

Napísal: Šaňo Ladziansky.

Zaujímavosti

Festival Detva
GAJDY A ICH KULTÚRA NA SLOVENSKU
Program z cyklu hudobné dedičstvo. 

Viac informácií tu.


Páni času vydali CD s gajdošskou hudbou!
Viac sa dočítate tu.

CD obal maly


Nehaňte ľud môj je pravidelná relácia TV SME, venovaná rôznym podobám slovenského folklóru. Nový diel vychádza každý druhý týždeň.

 


1. Diel

Ľubomír Tatarka -Čalamacha
Prasačinky a gajdy


2. Diel

Marián Plavec
Nahradí fujara milenku?


3. Diel

Juraj Dufek

4. Diel

Anton Vranka

5. Diel

Jozef Luscoň

Televízor nepozerá radšej si zahrá na gajdy


Fašiangy v Príbelciach

Tvrdenie, že gajdošov spočítame na jednej ruke je mylné, iba ak by ruka mala viac ako 50 prstov.


Film Štátnej ochrany prírody SR o Biosférickej rezervácii (BR) Poľana a Hriňovských lazoch získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v americkom Los Angeles. Ide o festival, ktorý udeľuje cenu za tvorivé diela z celého sveta. Film bude prezentovaný vo filmovom štúdiu Raleigh Studios, Hollywood 10. júla tohto roka. Súčasťou filmu je aj gajdošská scéna na Poľane :) 
https://www.youtube.com/watch?v=eNcKVTicTbE
Bližšie info: http://www.laiffawards.com/june-2016-winners.html
Príspevok poslal Mgr. Michal Machava.


Jak se hrávalo a hraje na dudy na beskydské Hrčavě u Zogatů (2005).

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/405235100041001-gajdosi-a-gajdy/Prosíme, neviete, kto by mohol byť výrobcom týchto starých gájd?

Bližšie info TU

 


Pálenica Borisa Filana

 

Rozhovor s Milanom Ruskom

a Ľubomírom Tatarkom

(Slovenský rozhlas, november 2011)

 

PrihláseniePočítadlo prístupov

TOPlist

Prehlásenie k Ochrane Osobných Údajov

Prehlásenie k ochrane osobných údajov podľa zákona 122/2013 Z.z.

[ TU ]

Cookies

Používame cookies, aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Prehliadaním stránok vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Viac informácií [ TU ]