Tlačiť
PDF
Jan
18

Akcie v roku 2018:53. FOLKLÓRNE  SLÁVNOSTI  POD  POĽANOU  DETVA

VYHLÁSENIE SÚŤAŽE

Instrumentum Excellens - FSP Detva 2018

    GAJDY, GAJDICE, STRUNOVÉ NÁSTROJE

Súťaž výrobcov slovenských ľudových hudobných nástrojov

na FSP Detva 2018  - III. cyklus

V zmysle schválenej koncepcie Folklórnych slávností pod Poľanou Detva sa v dňoch 6.- 7. júla 2018 predstavia výrobcovia gájd, gajdíc a tradičných strunových nástrojov (zlobcoky, oktávky,  malý stolový cimbal, citara, ninera…).

Súťaž je vyhlásená v Slovenskej republike prostredníctvom okresných a regionálnych osvetových stredísk, médií, odborných periodík a oznámením priamo výrobcom.

Termíny,  postup :  do 15.mája 2018 zašlú výrobcovia na poštovú adresu :

Igor Gašpar

Stredoslovenské osvetové stredisko

Dolná 35

974 01 Banská Bystrica

alebo elektronicky na adresu: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete JavaScript, ak ju chcete vidieť. v kópii na: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete JavaScript, ak ju chcete vidieť.

záväznú prihlášku  vlastných nástrojov so stručným  popisom výroby a materiálu, vyhotovených v rokoch 2012 - 2018. Do súťaže je možno prihlásiť viac nástrojov (pre každý vyplňte samostatnú prihlášku - v prílohe - v prípade potreby  prekopírujte).

SÚŤAŽ - HODNOTENIE NÁSTROJOV odbornou porotou sa uskutoční v piatok 6. júla  2018 od 9.00 - 15.00 h v DK AS Detva - každý výrobca si ich predstaví osobne. Prioritná bude zvuková hodnota a zachovanie tradičných výrobných postupov, výtvarná úroveň. Na nástrojoch - podľa možnosti a Vašich zvyklostí - by mohol byť uvedený rok výroby, iniciály, resp. znak výrobcu.

Do 15. júna 2018 dostanú prihlásení výrobcovia pozvánku na podujatie, ktoré  sa uskutoční v dňoch 6. - 7. júla 2018. Pobyt hradí organizátor. Harmonogram a podrobnosti pobytu zašleme súbežne.

Najlepším výrobcom bude udelená cena - certifikát :

Instrumentum  Excellens - FSP  Detva 2018.

TVORIVÁ DIELŇA výrobcov (6.-7.7.2018 - podľa rozpisu) vytvorí priestor na výmenu skúseností. Výrobcovia, okrem prihlásených nástrojov prinesú aj  ďalšie, napr. nedokončené, s príslušným materiálom a budú prezentovať vlastné výrobné postupy. Hodnotenie a tvorivá dielňa budú prebiehať súbežne. Organizátor vyhotoví  foto a videodokumentáciu. Na tvorivú dielňu môžu prísť aj mladí ľudia - výrobcovia začiatočníci a záujemcovia o výrobu, ktorí budú mať možnosť  praktických ukážok a konzultácií o výrobe.

Rozhovory o ľudových nástrojoch - komorný scénický program v rámci FSP Detva v sobotu 7.7. 2018 od 10.00 h  v Dome kultúry AS Detva s výrobcami a interpretmi, so slávnostným odovzdaním certifikátu  Instrumentum Excellens FSP 2018 najlepším výrobcom.

Do tohoto programu sú pozvaní všetci zúčastnení výrobcovia.

FSP Detva podľa finančných možností  vytvoria podmienky na odkúpenie niektorých najlepších nástrojov pre Podpolianske múzeum v Detve.

Projekt Instrumentum Excellens chce taktiež napomôcť pri prieskume súčasného výskytu uvedených ľudových hudobných nástrojov, ich výrobcov a interpretov  na Slovensku, druhov, techník výroby, interpretácie. Je našou snahou zaktivizovať všetky regióny Slovenska a pritiahnuť výrobcov k účasti  na tomto podujatí a ich propagácie.

Prosíme preto najmä osvetové strediská v SR, aby nám poskytli včasné a konkrétne informácie o výrobcoch vo Vašich regiónoch a informovali svojich výrobcov

o tejto vyhlásenej súťaži.

 Hlavný vyhlasovateľ a garant: FSP Detva

Spoluorganizátori:

Stredoslovenské osvetové stredisko Banská Bystrica

Dom Matice slovenskej Banská Bystrica

Bližšie  informácie poskytnú pripravovatelia.

Mgr. Igor Gašpar, PhD.:   048/4125206, 0905926163,  e-mail: Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete JavaScript, ak ju chcete vidieť.

Mgr. Rudolf  Veselovský: 048/4193465, 0907800316,  e-mail : Táto e-mailová adresa je chránená pred spamovými robotmi, potrebujete JavaScript, ak ju chcete vidieť.

Príloha:  prihláška do súťaže.Akcie v roku 2017:18. ročník Gajdovačky do Oravskej Polhory a na jej sprievodné aktivity

od 15. do 17. 9. 2017.

Prihláška do súťaže v "pdf" formáte TU a v "doc" formáte TU

Propozície súťaže v "pdf" formáte TU a v "doc" formáte TU

 

Gajdovacka  2017 plagatTento rok na festivale Detva bude program venovaný gajdám s názvom: GAJDY A ICH KULTÚRA NA SLOVENSKU - Program z cyklu hudobné dedičstvo.

Viac info TU.Srdečne Vás pozývame na krst CD skupiny Páni času.

Pani casu

 Dovoľte mi Vás pozvať na 30. ročník gajdošských fašiangov 2017!

Podujatie sa bude konať 24.-26.2.2017

        Ako každý rok aj v roku 2017 sa podujatie bude konať tri dni v troch dedinách (Malá Lehota, Veľká Lehota, Jedľové Kostoľany). 

 

Začíname hlavným programom 24.2.2017 o 18:00 v Malej Lehote. 

Prihláška TU

Program na stiahnutie TU

GF plagat 2017Ďalšou dôležitou aktivitou je nahranie CD nosiča súčasnej gajdošskej scény.   

 

Nahrávanie sa bude konať 20.-22.1.2017 v Tajove pri BB.

 

Prihláška TUAkcie v roku 2016:

 

Pozývame Vás na program pri príležitosti zápisu Gájdošskej kultúry do reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedičstva do UNESCO a 30. výročia založenia Slovenského Gajdošského Združenia.

mojmirovceGAJDOVAČKA 17. gajdošský festival

od 09. do 11.9.2015 v Oravskej Polhore.

V dňoch 9.-11. 9. 2016 pripravujeme aktuálny ročník gajdošského festivalu (pôvodný termín 16.-18. 9. 2016 sme museli zmeniť pre obsadenosť priestorov Kultúrneho domu.

                V mene usporiadateľov prijmite pozvanie na účinkovanie na festivale so svojim max. 5´ blokom gajdošských piesní (pri hudobných zoskupeniach do 7´), ktoré reprezentujú a prezentujú príslušný miestny gajdošský štýl a typ gájd.

                Do súťaže mladých gajdošov do 25 rokov pozývame všetkých. Ich prezentácia je našou prioritou. Aj z tohto dôvodu sme súťaž rozšírili o kategóriu „vlastnej interpretácie“. Prosíme o informovanie o možnosti zúčastniť sa súťaže medzi mladými gajdošmi. Ceny budú, ako to už sa to už na Gajdovačke stalo zvykom, zaujímavé (gajdy od Juraja Dufeka).Palenie janskych ohnov

 Uverejnené dňa 14.6.2016      Medzinárodný gajdošský festival  24.-25.6.2016  Veľké Zálužie
                                  

                                   „ Zagajduj gajdoško“   
                       
Vstup voľný!
                              
PIATOK: 24.6.2016- Spoločenský dom
16,30 – Otvorenie gajdošskej výstavy venovanej Jozefovi Antalíkovi
17,00 hod – Vystúpenia  sólo gajdošov- predstavia sa mladí gajdoši, majstri a zahraniční hostia
 

SOBOTA: 25.6.2016- Spoločenský dom
16,00 hod - Workshop    hry na gajdy – Muzikológ Janusz  Jaskulski z Poznane /Poľsko/
17,00 hod - Galaprogram - koncert  gajdošskej hudby, predstavia sa sólisti, hudby a muziky zo Slovenska,  Čiech a Moravy, Poľska, Chorvátska

                                                          
                                                      Tento projekt z verejných zdrojov podporil Fond na podporu  umenia
                            
            
-----------------------------------------------------------------------------------

Gajdy a gajdošská kultúra na potulkách Poľskom - správa z návštevy

 

V dňoch 16 -19 júna folklórna skupina Polhoranka zavítala do Veľkopoľska - regiónu gájd a kozla, ktoré sú jeho symbolmi. Vo štvrtok 16.6. 2016 sme navštívili metropolu regiónu Poznaň, kde sme predstavili Gajdošskú kultúru Slovenska ako príklad ochrany nemateriálneho kultúrneho dedičstva zapísaného do UNESCO. V piatok sme navštevovali rôzne kultúrne zariadenia v regióne kozla. V sobotu sme účinkovali na gajdošskom chodníku bratov Brudlov a navštívili sme podujatie v Novom Kramsku a na programe svadobných zvykov vo Wachabne . V nedeľu sme sa zúčastnili na gajdošskej omši a následne sme sa boli pokloniť na hroboch miestnych gajdošov so sprievodom po obci.

Návšteva Poľska bola realizovaná vďaka podpore z Fondu na podporu umenia.

 Potulky polskom 2016

 

Uverejnené dňa 21.6.2016

------------------------------------------------------------------


29. ročník Gajdošských fašiangov sa uskutoční dňa 05. až 07. februára 2016 v Malej a Veľkej Lehote.

 

Plagát GF 2016

 

O gajdošských fašiangoch napísali:

 

Fašiangy vo veľkom štýle neďaleko Moraviec: Prídu gajdoši z celého Slovenska

21. január 2016 autor: Peter Klimant

Originál článku je { TU }

V našom regióne sa uskutoční veľká paráda. Obce Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany opäť po roku spoja Gajdošské fašiangy. Stretnú sa na nich gajdoši zo všetkých regiónov Slovenska.

 
 

Trojdňové podujatie sa podľa katolíckeho kalendára začína každoročne posledný piatok pred Popolcovou stredou a vyvrcholí fašiangovou zábavou.

Od domu k domu

V sobotu 6. februára prejdú v Jedľových Kostoľanoch v okrese Zlaté Moravce podľa starého zvyku krojovaní fašiangovníci celú obec a všetky štále (lazy) od domu k domu.

Fašiangový program bude následne pokračovať pred kultúrnym domom, kde sa uskutoční pravá zabíjačka. O 18:00 hodine začne v kultúrnom dome program, po ktorom príde nefalšovaná fašiangová zábava. V nedeľu 7. februára vyvrcholí podujatie Gajdošskou svätou omšou. Samotné zasadnutie Cechu slovenských gajdošov sa uskutoční v sobotu 6. februára v kultúrnom dome vo Veľkej Lehote.

Kolíska gajdošov

Obce Malá Lehota, Veľká Lehota a Jedľové Kostoľany boli v regióne kolískou gajdošov. Gajdy tu vyrábali od nepamäti mnohí obyvatelia a ich výroba i muzicírovanie sa dedilo z pokolenia na pokolenie. Postupne však remeslo i tradície zanikali.

Vďaka Gajdošským fašiangom sa podarilo osloviť aj mladšiu generáciu a dostať gajdošstvo do povedomia ľudí. V súčasnosti má Cech slovenských gajdošov niekoľko desiatok učňov, tovarišov a majstrov. Gajdoši patria k najstarším a najuniverzálnejším ľudovým inštrumentalistom. Pre hudobnú zložitosť a náročnosť hry na gajdy sú práve gajdoši považovaní za najlepších muzikantov.

Foto: ilustračné

  

Akcie v roku 2015:

 

GAJDOVAČKA 16. gajdošský festival od 11. do

13.9.2015 v Oravskej Polhore.

 

Súťaž "O Zboroňovu nôtu"

15. medzinárodná súťaž mladých gajdošov

Oravská Polhora, 12. september 2015

 

Prílohy:
prihláška.doc,
Propozície súťaže O Zboroňovu nôtu_2015.doc, 62 kb


 

28. ročník Gajdošských fašiangov sa uskutoční dňa 13.02.2015 v Malej Lehote.

pozvanka TU program TU

plagat_GF_2015


 

Neaktuálne akcie 2014:

Aktuálne akcie:

SLOVENSKÁ POŠTA, A.S. – POFIS a POŠTOVÁ BANKA, A.S.
VÝSTAVA
Desatoro o gajdách
Slovenské národné múzeum - Hudobné múzeum
Kaštiel v Dolnej Krupej, 919 65 Dolná Krupá
Máj 2014 – Apríl 2015

Bratislava, 22. mája 2014: Slovenské národné múzeum – Hudobné múzeum v spolupráci so Slovenskou poštou, A.S. Pofis a Poštovou bankou pripravilo výstavu o prekrásnom ludovom hudobnom nástroji – o gajdách. Výstava vznikla pri príležitosti zápisu gájd do Reprezentatívneho zoznamu nehmotného kultúrneho dedicstva Slovenska a spolu s nou bude uvedená aj nová poštová známka Trojhlasné gajdy, v rámci emisie EURÓPA 2014 – Národné hudobné nástroje. Výstava bude verejnosti sprístupnená od 23. mája 2014 a bude trvat do apríla 2015.

Slávnostné otvorenie výstavy dňa 22. mája 2014 o 17.00

Kaštieľ v Dolnej Krupej

Účinkuje gajdošský orchester Spojené huky Slovenska

Počas podujatia bude k dispozícii príležitostná listová priehradka

a príležitostná poštová pečiatka.

Tlačová správa: [ TU ]

Tlačová správa k vydaniu poštovej známky [ TU ]

Pozvánka na výstavu:  [ TU ]

 


Fujarový festival na Zvolenskom zámku v dňoch 24. - 25. mája 2014

Plagát na stiahnutie [ TU ]

 

Gajdošské fašiangy na Malej Lehote 1.3.2014

- program a prihlašku nájdete v sekcii Festivaly - Gajdošské fašiangy

Spomienkový večer k nedožitým 90. narodeninám Jozefa Režného dňa 11.02.2014 o 19:00 hod.:

Spomemkova_relacia

 

Neaktuálne akcie 2013

TURÍČNY JARMOK

Chcel by som všetkých kompetentných informovať že v dňoch 17.-19. 5. 2013  sa uskutoční Turíčny jarmok v Slovenskej Ľupči. Pozvané sú oficialne tri kapely z Polska a pod vedením Janusza Jaskulskiego a detská kapela Adriana Matisa z Oravskej Polhory. Krátke vstupy budú mať Ľubo Tatarka, Karol Kočík, Martin Tesák a Jožko Kostúr- budú vystupovať v piatok o 19.00 v SL pred kulturnym domom a pred tým pojdeme do Lučatína položiť kvety a zahrať na hrob Jána Plieštika to okolo 16.00- 17.30 hod.  V sobotu je partia gajdošov pozvaná do celodenného programu TURIČNEHO JARMOKU, čo sú vlastne dve až tri predstavenia v rámci obce a večer je v Mníchovom dvore seminár, kde porozprávajú svoje postrehy majstri remesla gajdošského ale aj píšťalkári a fujaristi.

Igor Danihel Zvolen
Lubo Tatarka  Slov. Ľupča
Karol Kočík  Zvolen
Bernard Garaj  Nitra
Bernard Garaj  Zlaté Moravce
Milan Štesko  Ban. Bystrica
Jan Palovič  Poniky
V Mníchovom dvore je postarané o občerstvenie a zábavu s poučným rozprávaním k problematike gajdošského a inštrumentalistického hnutia na Slovensku. Prosím všetkých záujemcov aby sa mi telefonicky ohlásili a ja sa postarám o prenocovanie v dome Lupčianskeho baču Jožka Dettku baču s pod hradu. Treba ho potešiť svojou hrou a on Vám rád zaspieva svoje originálne piesne na tvar mieste vymyslenie. Je to ročník , ktorý sa udeje asi posledný raz v Lupči a na rok by som chcel pripraviť veľkú prezentáciu v Bzovíckej pevnosti za Krupinov. Sú tam vynikajúce podmienky a kľud na všetkú činnosť. Už na tom pracujem a rád sa Vami v Ľupči podelím o dojmoch a pripravovanej stratégii. Všetci ste na Turíčnom jarmoku vítaný a verím, že vytvorime peknú a dôstojnú atmosferu aby si Náš cech neurobil zlé meno ale naopak, aby sa vylepšili preferencie a gajdošská česť. Ak by chcel niekto vystúpiť na seminári s dákym príspevkom, budem sa tešiť a tému treba so mnou konzultovať čím skôr. V nedeľu sa pojde do kostolov v Slov. Ľupči a asi aj do Hronseku /Drevený kostol/, čakám na vyjadrenie pána ev. farára.  O 14.00 je rozlúčkové sedenie v reštavrácii"Tríbel"na dolnom konci.
Lubo Tatarka Čalamacha

 

9.2.2013 Srdečne Vás pozývame na 26.ročník festivalu

GAJDOŠSKÉ FAŠIANGY 2013 v Malej Lehote

Program: Plagat GF 2013 s programom

 

 

 

Neaktuálne akcie 2012

 

14. - 16.09. 2012 13. Medznárodný festival Gajdovačka 2012 v Oravskej Polhore.

 

 

31.8.2012 - 2.9.2012 Dni majstrov UĽUV - Bratislava (Spojené huky Slovenska)

 

24. - 26.8.2012  -Medzinárodní dudácký festival - Strakonice

 

17. - 19.8.2012 Hontianska paráda - Hrušov (Gajdošský dvor, Spojené huky Slovenska)

 

28.7.2012 Jánošíkove dni - Terchová (Spojené huky Slovenska)

 

13. - 15.7.2012 Vrbovské Vetry -Vrbové  (Spojené huky Slovenska)

 

20. - 24.6.2012 Cassovia Folkfest 2012 -Košice  (Spojené huky Slovenska)


16.6.2012 Deň sv. Urbana- Podlužany pri Leviciach  (Spojené huky Slovenska)

 

25. - 27.5.2012 Ozveny hradných múrov v Slovenskej Ľupči  (plagát na stiahnutie)

 

27.4. 2012 - Medzinárodný festival duchov a strašidiel - Bojnice (Juraj Dufek a Spojené huky Slovenska)

 

7. 3. 2012 - 10. 5 .2012  - Pastierske rezbárske umenie  Liptovský HrádokSprievodný plagát.

 

28.3.2012 o 18:00- Folklórny večer - Synagóga v Nitre

 

23 - 25. 3. 2012 - FuJarenie - Repište -Sprievodný plagát.

 

 

21.2.2012 - Fašiangový FOLCOOL- Bratislava - SĽUK,Balkansambel, Spojené huky Slovenska - Sprievodný plagát.

 

25. ročník medzinárodného gajdošského festivalu

17-19.2.2012 Malá Lehota - Gajdošské Fašiangy

 

18.2.2012  - Fašiangy v Príbelciach      - FSk Bažalička

 

11.2.2012 - Folklórny ples   - Hrušov  - Spojené huky Slovenska

 

3.2. 2012  -Zedov gajdoš -Mojmírovce - Sprievodný plagát

 

4.2.2012  -Fašiangová obchôdzka -Veľké Zálužie   - Spojené huky Slovenska

 

6.2.2012 -  Trojkráľový koncert - Mojmírovce -Kostol sv.Ladislava, obchôdzka obcou,Kláštor Ivanka pri Dunaji - Musicantica Slovaca, Spojené huky Slovenska

 

6.2. 2012 - Trojkráľový koncert - Nitra - Kostol sv. Ladislava (piaristi)

 
 

 

 

 

 

Vitaj!

 

Dávame do pozornosti tieto akcie:

 

16. apríl Bratislava, klub Hlava 22 (hrá Balkánsambel, Bagad Bagdat, Spojene huky Slovenska)
1. máj Bojnice: ,,Medzinárodný festival duchov a strašidiel."

22. máj Podkonice: folklórne podujatie


10. jún Slovenská Lupča- ,,Ozveny hradných múrov"
1. júl Zaježová: ,,Festival na lúkach"
8-10. júl Detva: ,,Folklórne slávnosti pod Poľanou"
14-24. júl Španielsko- Astúria

18. august Hrušov: ,,Hontianska paráda"
18-20. august Maďarsko- Aszod

3. september Poľsko- Poznaň: ,,Pipefest"
16-18. sept. Oravská Polhora

Zaujímavosti

Festival Detva
GAJDY A ICH KULTÚRA NA SLOVENSKU
Program z cyklu hudobné dedičstvo. 

Viac informácií tu.


Páni času vydali CD s gajdošskou hudbou!
Viac sa dočítate tu.

CD obal maly


Nehaňte ľud môj je pravidelná relácia TV SME, venovaná rôznym podobám slovenského folklóru. Nový diel vychádza každý druhý týždeň.

 


1. Diel

Ľubomír Tatarka -Čalamacha
Prasačinky a gajdy


2. Diel

Marián Plavec
Nahradí fujara milenku?


3. Diel

Juraj Dufek

4. Diel

Anton Vranka

5. Diel

Jozef Luscoň

Televízor nepozerá radšej si zahrá na gajdy


Fašiangy v Príbelciach

Tvrdenie, že gajdošov spočítame na jednej ruke je mylné, iba ak by ruka mala viac ako 50 prstov.


Film Štátnej ochrany prírody SR o Biosférickej rezervácii (BR) Poľana a Hriňovských lazoch získal cenu za najlepší zahraničný dokumentárny film na filmovom festivale v americkom Los Angeles. Ide o festival, ktorý udeľuje cenu za tvorivé diela z celého sveta. Film bude prezentovaný vo filmovom štúdiu Raleigh Studios, Hollywood 10. júla tohto roka. Súčasťou filmu je aj gajdošská scéna na Poľane :) 
https://www.youtube.com/watch?v=eNcKVTicTbE
Bližšie info: http://www.laiffawards.com/june-2016-winners.html
Príspevok poslal Mgr. Michal Machava.


Jak se hrávalo a hraje na dudy na beskydské Hrčavě u Zogatů (2005).

http://www.ceskatelevize.cz/porady/1097944695-nas-venkov/405235100041001-gajdosi-a-gajdy/Prosíme, neviete, kto by mohol byť výrobcom týchto starých gájd?

Bližšie info TU

 


Pálenica Borisa Filana

 

Rozhovor s Milanom Ruskom

a Ľubomírom Tatarkom

(Slovenský rozhlas, november 2011)

 

PrihláseniePočítadlo prístupov

TOPlist

Prehlásenie k Ochrane Osobných Údajov

Prehlásenie k ochrane osobných údajov podľa zákona 122/2013 Z.z.

[ TU ]

Cookies

Používame cookies, aby sme pre vás zabezpečili ten najlepší zážitok z našich webových stránok. Prehliadaním stránok vyjadrujete súhlas s ich používaním.

Viac informácií [ TU ]